Syn Elvisa nadal bez imienia, czyli narodzin w gdańskim ZOO ciąg dalszy

Emilia Kuczmaja 2025-04-02
UDOSTĘPNIJ:
Fot. Paweł Ciesielski | Gdański Ogród Zoologiczny
Fot. Paweł Ciesielski | Gdański Ogród Zoologiczny
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym widać już pierwsze oznaki wiosny. I nie jest tu mowa o budzącej się do życia roślinności, ale mnogości narodzin wśród podopiecznych ogrodu. Tylko w połowie marca na świat przyszedł baktrian, a także wykluły się kapodzioby.


Owoc romansu Elvisa i Warszawki wciąż bez imienia


Baktriany (wielbłądy dwugarbne), to zwierzęta zamieszkujące stepy centralnej Azji. W gdańskim ZOO, samica imieniem Warszawka wraz z samcem Elvisem doczekali się kudłatego potomka. 


Wiosnę rozpoczęliśmy od narodzin wielbłąda dwugarbnego. To chłopak, jego rodzice to doświadczona para, Warszawka i Elvis. Warszawka jest doświadczoną matką to nie pierwsze potomstwo, które odchowuje. Każde takie narodziny to dla nas wielka radość.

– relacjonuje Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Radosną nowiną o narodzinach wielbłąda dzieliła się w swoich mediach społecznościowych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.



Kiedy mały baktrian dorośnie, może osiągnąć wagę nawet 800 kg i mierzyć 2 m w kłębie. W pierwszej kolejności powinien otrzymać niepowtarzalne imię. Z tego powodu Gdański Ogród Zoologiczny ogłosił konkurs na najciekawszy pseudonim dla garbatego malucha.




INNI CZYTALI TAKŻE: Ona ze Śląska, on z Węgier – czyli o przeprowadzkach do ZOO słów kilka



Dzikie przedszkole w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym


To nie koniec niespodzianek. Na wybiegu pingwinów można obserwować młode, które właśnie się usamodzielniają. Na początku roku na świat przyszła gereza abisyńska i lutung jawajski oraz golce piaskowe.



W marcu natomiast wykluły się kapodzioby, to ptaki występujące na południu Australii i okolicznych wyspach. Są spokrewnione z gęsiami, ale w przeciwieństwie do nich preferują ląd i rzadko korzystają z wody.

Wykluły się dwa pisklęta, których płeć póki co nie jest znana. Aby ją określić, potrzebne są badania genetyczne, które niebawem przeprowadzimy. To pierwsze młode tego gatunku po kilku latach przerwy, w dodatku pierwsze tej pary. Ptaki można obserwować niemal od pierwszych dni ich wyklucia, w ich wolierze, która znajduje się w północnej części ogrodu, w szeregu wolier ptaków drapieżnych.

- informuje Monika Dmochowska, kierownik sekcji ptaków. 



Więcej na temat młodych podopiecznych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przeczytasz w naszych artykułach:


Pomarańczowy maluch nowym mieszkańcem Gdańskiego ZOO


W gdańskim zoo przyszła na świat biała małpka - to gereza abisyńska