Baktriany (wielbłądy dwugarbne), to zwierzęta zamieszkujące stepy centralnej Azji. W gdańskim ZOO, samica imieniem Warszawka wraz z samcem Elvisem doczekali się kudłatego potomka.
Wiosnę rozpoczęliśmy od narodzin wielbłąda dwugarbnego. To chłopak, jego rodzice to doświadczona para, Warszawka i Elvis. Warszawka jest doświadczoną matką to nie pierwsze potomstwo, które odchowuje. Każde takie narodziny to dla nas wielka radość.
– relacjonuje Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Radosną nowiną o narodzinach wielbłąda dzieliła się w swoich mediach społecznościowych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Kiedy mały baktrian dorośnie, może osiągnąć wagę nawet 800 kg i mierzyć 2 m w kłębie. W pierwszej kolejności powinien otrzymać niepowtarzalne imię. Z tego powodu Gdański Ogród Zoologiczny ogłosił konkurs na najciekawszy pseudonim dla garbatego malucha.
To nie koniec niespodzianek. Na wybiegu pingwinów można obserwować młode, które właśnie się usamodzielniają. Na początku roku na świat przyszła gereza abisyńska i lutung jawajski oraz golce piaskowe.
W marcu natomiast wykluły się kapodzioby, to ptaki występujące na południu Australii i okolicznych wyspach. Są spokrewnione z gęsiami, ale w przeciwieństwie do nich preferują ląd i rzadko korzystają z wody.
Wykluły się dwa pisklęta, których płeć póki co nie jest znana. Aby ją określić, potrzebne są badania genetyczne, które niebawem przeprowadzimy. To pierwsze młode tego gatunku po kilku latach przerwy, w dodatku pierwsze tej pary. Ptaki można obserwować niemal od pierwszych dni ich wyklucia, w ich wolierze, która znajduje się w północnej części ogrodu, w szeregu wolier ptaków drapieżnych.
- informuje Monika Dmochowska, kierownik sekcji ptaków.
Więcej na temat młodych podopiecznych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przeczytasz w naszych artykułach: