Dęby - symbole żywej pamięci

KU / Patrycja Lipska 2025-04-04
UDOSTĘPNIJ:
Dęby - symbole żywej pamięci
Jodłowno uczciło pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zasadzone zostały dwa dęby - upamiętniające majora Stanisława Kluka i porucznika Teodora Kaweckiego, oficerów Wojska Polskiego. Celem projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest posadzenie prawie 22 tysięcy dębów - symboli żywej pamięci na całym świecie.

641fce8e9d49435f87aa37121a041886.jpg

85. rocznica Egzekucji Wielkopiątkowej

Podporucznik Teodor Kawecki służył w 1. Pułku Lotniczym. Był dyrektorem Biura Okręgowego i Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Warszawie. Kapitan Stanisław Kluk służył w 38. Pułku Piechoty, później w Korpusie Ochrony Pogranicza „Łużki”. Obaj zginęli w Katyniu w czasie masowych egzekucji w 1940 roku.

Upamiętnieni z imienia i nazwiska, jako Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Na ich cześć zasadzono dęby - symbol żywej pamięci. Będą rosły na ziemi przywiezionej z lasu katyńskiego. Ofiary mordu sprzed 85 lat pochowani są na cmentarzach wojennych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Ich rodziny do dziś żyją z ciężarem tragedii.

Zapraszamy do oglądania naszych programów na YOUTUBE!

Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Spośród prawie 22 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, do tej pory dzięki projektowi „Katyń... Ocalić od zapomnienia” upamiętnionych zostało 5 661 osób. Na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej wiąż jest tysiące osób, które nie zostały do tej pory zidentyfikowane.