20 lat temu zmarł Jan Paweł II. Zobacz jak tłumy witały papieża w Gdańsku [GALERIA]

Emilia Kuczmaja 2025-04-02
UDOSTĘPNIJ:
20 lat temu zmarł Jan Paweł II
Choć wielu Polakom trudno w to uwierzyć, od śmierci Karola Wojtyły mija dzisiaj dokładnie 20 lat. Mimo, że podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził swoją ojczyznę ośmiokrotnie, to do kolebki Solidarności dotarł dopiero po dziewięciu latach od jego objęcia. Wielotysięczne tłumy gromadziły się z okazji wizyty papieża w Gdańsku dwukrotnie w 1987 i w 1999 roku.


Wizyta Jana Pawła II na Pomorzu – władze PRL długo nie chciały wyrazić na nią zgody


W 1987 roku Jan Paweł II odwiedził Trójmiasto po raz pierwszy w czasie swojego pontyfikatu. Była to część III podróży apostolskiej papieża (Biskup Rzymu odwiedził wtedy także Warszawę, Lublin, Tarnów, Szczecin, Kraków, Częstochowę oraz Łódź). Rankiem 12 czerwca przypłynął na Westerpaltte na pokładzie ORP Mewa. Podczas spotkania z młodzieżą z ust Karola Wojtyły padły m.in. te słowa:


Wszyscy pragną świata bardziej ludzkiego, w którym każdy mógłby znaleźć miejsce odpowiadające jego powołaniu. W którym każdy mógłby być podmiotem swego losu, a równocześnie współuczestnikiem wspólnej podmiotowości wszystkich członków swego społeczeństwa. Współtwórcą domu przyszłości, który wszyscy razem muszą budować, świadomi swych obowiązków, ale także swoich niezbywalnych ludzkich praw.

Następnym punktem podróży papieskiej była wizyta w Bazylice Mariackiej (tam odbyła się wspólna modlitwa z ciężko chorymi i pracownikami służby zdrowia). Później Jan Paweł II udał się pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970. Miała tam miejsce scena o bardzo silnej wymowie politycznej. Otoczony kordonami milicji i służb specjalnych papież pogrążył się w cichej modlitwie. 

Praca nie może być traktowana - nigdy i nigdzie - jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem.

- mówił adresując słowa do ludzi pracy.


Spotkanie z Danutą i Lechem Wałęsami czyli druga i ostatnia pielgrzymka papieża na Pomorze


Trzynastodniowa pielgrzymka papieża z 1999 roku była najdłuższą, jaką odbył on do rodzinnego kraju. To wtedy Jan Paweł II rozmawiał z Danutą i Lechem Wałęsami w towarzystwie abp. Tadeusza Gocłowskiego. W czasie mszy św. na sopockim hipodromie (na którym stanął zaprojektowany w 1987 r. przez Mariana Kołodzieja ołtarz papieski w kształcie „okrętu Kościoła”) papież powiedział: 


W tym bowiem mieście przed dziewiętnastu laty narodziła się „Solidarność”. Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy. „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Dzięki podróżom, które odbył do ponad stu krajów, a także umiejętności wykorzystywania środków masowego przekazu jego pontyfikat zapisał się w historii, jako pierwszy który miał charakter globalny. 28 czerwca 2005 roku za zgodą następcy Jana Pawła II, Benedykta XI, rozpoczął się proces beatyfikacyjny, którego postulatorem był ks. Sławomir Oder. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony beatyfikowanym, a 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia – świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.


Źródło: PAP, Portal Miasta Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej, jpiionline.pl.