Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii: Wszystko, co musisz wiedzieć o ETA

Nicola Gurłacz 2025-04-03
UDOSTĘPNIJ:
ETA od momentu wydania działa przez dwa lata fot. PAP/Arne Dedert/dpa
ETA od momentu wydania działa przez dwa lata fot. PAP/Arne Dedert/dpa
Podróże do Wielkiej Brytanii już nigdy nie będą takie same. UK zmienia zasady wjazdu dla turystów z Unii Europejskiej. Od 2 kwietnia, aby dostać się na wyspy brytyjskie podróżujący będą musieli uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Jak dostać się z Gdańska do Wielkiej Brytanii?

Podróż do Wielkiej Brytanii: ETA obowiązkowa od 2 kwietnia 2025 roku


Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kontrole paszportów zamiast dowodów osobistych, a od 2 kwietnia 2025 roku obowiązkowa Elektroniczna Autoryzacja Podróży (ETA). Cyfrowe zezwolenie wjazdu do Zjednoczonego Królestwa obowiązuje wszystkich Europejczyków i wraz z paszportem należy do podstawowych dokumentów do podróżowania do Wielkiej Brytanii. Koszt wyrobienia dokumentu wynosi na ten moment 10 funtów. 


Kto musi ubiegać się o ETA? 


ETA jest przeznaczona dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym. Obowiązuje każdą osobę podróżującą do Wielkiej Brytanii, również dzieci i niemowlęta. Zwolnieni z obowiązku posiadania ETA są obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz osoby posiadające wizę lub pozwolenie na pobyt, pracę bądź studia na wyspach brytyjskich. 




W jaki sposób złożyć wniosek ETA? 


Wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) do Wielkiej Brytanii można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. Proces ten odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej UK ETA App lub przez oficjalną stronę internetową brytyjskiego rządu. W pierwszej kolejności należy przygotować wymagane dokumenty, takie jak paszport biometryczny, który musi być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu, oraz cyfrowe zdjęcie paszportowe. Podczas składania wniosku konieczne jest wypełnienie formularza, który zawiera dane osobowe oraz informacje dotyczące podróży. Następnie należy uiścić opłatę za wniosek, która wynosi obecnie 10 funtów, ale od 9 kwietnia 2025 roku wzrośnie do 16 funtów.


INNI CZYTALI TAKŻE: Czy paraliż na Heathrow pokrzyżuje plany urlopowe podróżnych lecących z Gdańska do Wielkiej Brytanii?


Ile wcześniej trzeba ubiegać się o ETA? 


Należy pamiętać, że dokumentu ETA nie można otrzymać od ręki. Wniosek o ETA należy złożyć co najmniej trzy dni robocze przed planowaną podróżą. Warto również pamiętać, że decyzja o przyznaniu ETA może zależeć od różnych czynników, takich jak obciążenie systemu imigracyjnego czy indywidualna sytuacja wnioskodawcy. Aby uniknąć nieprzewidzianych problemów, warto sprawdzić status wniosku online i upewnić się, że wszystkie wymagane informacje zostały podane prawidłowo. 


Jak długo działa dokument ETA? 


Cyfrowy dokument od momentu wydania jest ważny przez dwa lata i zezwala na odbycie wielokrotnych podróży do Zjednoczonego Królestwa lub na jednorazowy pobyt do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na studia krótkoterminowe. 


Do jakich miast brytyjskich dostaniemy się z Gdańska? 


Najpopularniejszym z kierunków, do których możemy się dostać z Gdańska do Wielkiej Brytanii jest Londyn. Loty do stolicy Wielkiej Brytanii odbywają się z Gdańska codziennie. Z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy możemy dostać się również m.in. do Manchesteru, Leeds czy Edynburga. 


INNI CZYTALI TAKŻE: Egzotyczne pamiątki z ferii zimowych na gdańskim lotnisku. Dla celników to nic nowego