Egzotyczne pamiątki z ferii zimowych na gdańskim lotnisku. Dla celników to nic nowego

Emilia Kuczmaja 2025-02-19
UDOSTĘPNIJ:
Fot. Canva | Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni
Fot. Canva | Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni
Gdy za oknem śnieg i mróz, wielu Polaków podczas ferii zimowych obiera kierunek na kraje o gorącym klimacie. Egzotyczne wyjazdy sprzyjają zabieraniu w rodzinne strony rzadkich pamiątek. Niestety, nadal wiele osób nie wie, że większość tych naturalnych skarbów jest objętych ochroną.


Ferie zimowe – gorący czas dla pomorskich celników


Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego podkreślają, że ferie od lat oznaczają dla nich wzmożony czas pracy na terenie Portu Lotniczego Gdańsk-Rębiechowo. W ostatnich dniach celnicy wykryli w bagażach podróżnych 50 wapiennych szkieletów koralowca. Turyści przywieźli z różnych stron świata m.in. z Filipin, Egiptu czy USA.



Unikatowa pamiątka dowodem przestępstwa


Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. W związku z brakiem wymaganych przepisami prawa pozwoleń na przywóz i świadectw pochodzenia ujawnione ostatnio szkielety koralowców odebrano podróżnym. Teraz dalszymi czynnościami zajmie się funkcjonariusz z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.



Koralowce – świadectwo kryzysu klimatycznego


Rafy koralowe zajmują jedynie 0,1% dna morskiego, ale w różnym stopniu zależy od nich ok. 25% wszystkich morskich gatunków, z których wiele stanowi podstawowe źródło pokarmu dla wielu społeczności ludzkich. Do najważniejszych zagrożeń koralowców zalicza się przede wszystkim ocieplenie klimatu – powodujące ich blaknięcie, a także przełowienie, zanieczyszczenie i zakwaszenie oceanów. Wapienne szkielety koralowców chronione są przez Konwencję Waszyngtońską CITES.