Droga Czerwona - droga NATO

AS / Piotr Stefanowski 2024-12-02
UDOSTĘPNIJ:
Droga Czerwona - droga NATO, źródło: Gdynia.pl
W ostatnich latach gdyński port stał się ważnym punktem dostaw transportów wojskowych, w tym sprzętu ciężkiego, amunicji czy pojazdów opancerzonych. Aby mógł się dalej rozwijać - niezbędna jest rozbudowa, w tym długo wyczekiwana budowa drogi czerwonej.

ZOBACZ TAKŻE: Budowa Drogi Czerwonej rozpocznie się w 2029 roku

Droga Czerwona w Gdyni jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego nie tylko Trójmiasta, ale i całego regionu. Szczególnie dla funkcjonowania Portu Gdynia, który jest jednym z najważniejszych portów morskich w Polsce. Trasa skomunikuje go z resztą kraju. Z perspektywy obronności i transportu np. uzbrojenia - Droga Czerwona jest inwestycją niezbędną do zwiększenia możliwości logistycznych całego sojuszu północnoatlantyckiego.

Polska ma zapewnić mobilność wojsk NATO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sprawna infrastruktura drogowa umożliwia szybki tranzyt wojsk pomiędzy portem a innymi regionami Polski i krajów bałtyckich. Droga Czerwona jest trasą, która z Gdyni prowadzi przez morze aż do Skandynawii.

abaf2085394a4939a905fdee711c6c8b.jpg

Po pierwsze: bezpieczeństwo

1 stycznia 2025 roku Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. To wyzwanie dla samorządów, bo dbałość o bezpieczeństwo nie jest wyłącznie domeną rządową.

Na tę sprawę trzeba spojrzeć szerzej - mówią uczestnicy spotkania. Krytyczna infrastruktura taka jak kawerny gazowe, magazyny paliw czy centra logistyczne zlokalizowane są w wielu gminach, między innymi: Kosakowie, Pucku czy Rumi. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo kraju, ale też o rozwój gospodarczy.

ZOBACZ TAKŻE: D. Tusk: terminal zbożowy powstanie
w porcie do 2026 roku

Droga Czerwona w Gdyni ułatwi handel i logistykę cywilną, to także kluczowy element obronności kraju oraz współpracy wojskowej w ramach NATO. Jeszcze w grudniu odbędzie się posiedzenie zespołu zajmującego się infrastrukturą, a sama droga czerwona miałaby powstać dwa lata wcześniej niż zakładano, a więc do 2030 roku.