Umowa na wykonanie pirsu w rejonie elektrowni jądrowej

2024-08-27
UDOSTĘPNIJ:
Umowa na wykonanie pirsu w rejonie elektrowni jądrowej
Została podpisana umowa o zaprojektowanie konstrukcji morskiej pirsu, który jest niezbędny do wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. To kluczowy moment w historii budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który spotkał się w Gdyni z przedstawicielami Urzędu Morskiego.

Umowa podpisana została przez Urząd Morski w Gdyni i spółkę będącą liderem konsorcjum, które jest wykonawcą. Zadanie polega na opracowaniu dokumentacji projektowej na potrzeby budowy infrastruktury hydrotechnicznej związanej elektrownią jądrową, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Obok infrastruktury drogowej i kolejowej powstanie pirs. Bez niego budowa elektrowni nie będzie możliwa. To będzie pierwszy tego typu pomost w Polsce, umożliwiający transport materiałów wielkogabarytowych i wielkotonażowych.

Jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie mieszkańcy, ale też turyści, którzy upodobali sobie te nadmorskie tereny brzmi: na ile planowana konstrukcja zaburzy krajobraz i uniemożliwi korzystanie z plaży.

Mieszkańcy Lubiatowa, Kopalina, Słajszewa od lat mają obawy i zastanawiają się jak elektrownia jądrowa zmieni ich codzienność.

Koszt budowy samego pomostu szacuje się na miliard złotych. Jego budowa ma się zakończyć w 2028 roku.