ZOBACZ TAKŻE: W Łebie rozpoczęto budowę bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych
Bałtyk będący do tej pory jedynie szlakiem handlowym i akwenem rybackim, odgrywa coraz większą rolę w zielonej transformacji energetycznej Polski, stając się głównym obszarem rozwoju odnawialnych źródeł energii. Płytkie wody przybrzeżne i stabilne wiatry czynią nasze morze dobrym miejscem do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.Rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej otwiera także nowe perspektywy dla polskiej gospodarki. Według szacunków planowane inwestycje na Bałtyku mają w przyszłości zapewnić około 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak - jak podkreślają eksperci - Rząd powinien zadbać o jak największą role polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw.
Projekty morskich farm wiatrowych są rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarach morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej.
Eksploatacja największej farmy wiatrowej na morzu bałtyckim Baltica 2 ma się rozpocząć w 2027 roku. W ciągu trzech lat prąd pozyskiwany z farmy ma stanowić 20 procent energii elektrycznej zużywanej w Polsce.