Lokalne firmy w projektach offshore

KU / Piotr Stefanowski 2025-04-02
UDOSTĘPNIJ:
Lokalne firmy w projektach offshore
Morskie farmy wiatrowe to nowe miejsca pracy, inicjatywy edukacyjne czy społeczne i rozwój lokalnej infrastruktury. Ale to też szansa na wielkie pieniądze dla polskich firm. Wiedzą o tym inwestorzy największych farm, którzy coraz częściej organizują spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami.

70e829f6497f4decb6b1ac47cba4a2c8.jpg

Gdyńska stocznia wybuduje morską stację transformatorową

Polski projekt budowy morskich farm wiatrowych nabiera rozpędu. Rozpoczęły się prace na morzu, realizowane przez wiele międzynarodowych korporacji. Im szybciej polskie firmy się w to zaangażują, tym większa szansa na to, że to one zarobią na transformacji energetycznej.

Jeden obrót wirnika turbiny wiatrowej pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną na cztery dni, a takich turbin Norweski Equinor wraz z polską firmą Polenergia zbudują ponad dwieście. W grze są miliardy złotych. Zaangażowanie polskich firm może pomóc w realizacji projektów, skorzystają też lokalni przedsiębiorcy.

Zapraszamy do oglądania naszych programów na YOUTUBE!

7df536c4a21a4ac791429a1d152cc15f.jpg

Port Czystej Energii oficjalnie otwarty!

Polski sektor offshore jest dopiero na początku drogi, ale z uwagi na potencjał drzemiący w regionie Bałtyku i duże inwestycje, w przyszłości to morska energetyka wiatrowa może być naszą specjalizacją. Szanse na to tworzą wykwalifikowane kadry. Transformacja energetyczna to maraton, a nie sprint, a zbudowane farmy zostaną z nami na długie dekady. Od budowy, przez użytkowanie, po serwis - każda z tych faz będzie potrzebować tysięcy specjalistów.

„Local Content” jest ważny, ale jakość i kompetencje są równie ważne. Polski przemysł musi się dowiedzieć, jakie są wymagania w tej branży, dlatego tak istotne jest wejście we współpracę z zagranicznymi partnerami na wczesnym etapie tych projektów. Morska energetyka wiatrowa to kluczowy element zielonej transformacji energetycznej. Do 2040 roku na polskiej części Bałtyku planowana jest budowa farm o mocy 18 tysięcy megawatów.