„Wojna i Morze - od średniowiecza po współczesność”

2024-08-23
UDOSTĘPNIJ:
„Wojna i Morze - od średniowiecza po współczesność”
Największa na świecie konferencja poświęcona polskiej Marynarce Wojennej po raz 6. odbyła się w Gdyni. Jej organizatorzy to Uniwersytet Morski oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Zaproszeni goście to reprezentacji najważniejszych instytucji naukowych w Polsce, ale dobór tematów i sposób przekazywania wiedzy był na tyle przystępny by przyciągnąć słuchaczy spoza eksperckiego środowiska. To tłumaczy powodzenie jakim cieszyła się konferencja „Wojna i Morze - od średniowiecza po współczesność”.

O średniowiecznych morskich łupieżcach, o etosie dowódcy w Marynarce Wojennej w XVII wieku i wreszcie o polskim wkładzie w aliancką inwazję na Normandię. Zakres tematyczny konferencji rozciąga się na wiele epok. Jest tak rozległy, że aby go objąć potrzeba 26 ekspertów. Prelegentami są przedstawiciele świata nauki i kultury z Polski i zagranicy.

W tym roku przypada 80 ta rocznica słynnego lądowania aliantów w Normandii. Jaki udział w tym wydarzeniu miała Polska Marynarka Handlowa? Konferencja “Wojna i morze - Od średniowiecza po współczesność” odbywa się w Gdyni po raz szósty. Na jej program składają się wykłady, ale uczestnicy mają też okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń między historykami a muzealnikami.

Na każdy z siedmiu paneli przypadało kilka wykładów. W ciągu dwóch dni konferencji uczestnicy mogli wysłuchać 26 wykładów, które przeniosły słuchaczy na wody wojenne, ku wybrzeżom Normandii, wprowadzając ich w tajniki morskiej sztuki operacyjnej.