Baza antyrakietowa w Redzikowie wkrótce otwarta

Daniel Bogrec 2024-11-08
UDOSTĘPNIJ:
Baza antyrakietowa w Redzikowie wkrótce otwarta
Baza antyrakietowa w Redzikowie wkrótce otwarta
Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie w województwie pomorskim, stanowi kluczowy element systemu obrony antyrakietowej NATO w Europie. Jej budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a po licznych opóźnieniach, 15 grudnia 2023 roku, instalacja została oficjalnie przyjęta przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. W przyszłym tygodniu ma nastąpić jej oficjalne otwarcie.

System Aegis Ashore, zainstalowany w Redzikowie, składa się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3). Jego głównym celem jest ochrona europejskiego terytorium przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu, zwłaszcza z regionu Bliskiego Wschodu. 


Baza antyrakietowa w Redzikowie [GALERIA]

Baza w Redzikowie ma już zdolność operacyjną 


 

Po oficjalnym przyjęciu bazy przez Marynarkę Wojenną USA, system przeszedł planowaną modernizację sieci i systemów komputerowych. Wiosną lub latem 2024 roku planowane było przekazanie bazy pod dowództwo NATO, co miało wzmocnić zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Sojuszu. 


 

 ZOBACZ TAKŻE: Baza NATO w Redzikowie gotowa do rozpoczęcia misji 


 

 


Jeszcze w październiku tego roku minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział, że w najbliższych tygodniach nastąpi uroczyste otwarcie bazy w Redzikowie. Podkreślił również, że wynegocjowano możliwość, aby rakiety zainstalowane w bazie mogły strącać nie tylko pociski z Bliskiego Wschodu, ale także potencjalne zagrożenia ze strony Rosji. 
 
W “Pytaniu dnia” w TVP Info (7.11.2024) szef MSZ Radosław Sikorski odniósł się do budowy bazy w Redzikowie [WIDEO] 

Baza w Redzikowie drugą tego typu w Europie 


 

Baza w Redzikowie jest drugim lądowym elementem systemu Aegis Ashore w Europie; pierwsza taka instalacja znajduje się w Deveselu w Rumunii i funkcjonuje od 2016 roku. Obie bazy stanowią istotny wkład w europejski system obrony przeciwrakietowej, mający na celu ochronę terytorium i ludności państw NATO przed potencjalnymi atakami rakietowymi.