ZOBACZ TAKŻE: Umowa na budowę falochronu osłonowego w gdańskim porcie
Wykorzystać potencjał regionu w rozwoju energetyki atomowej? To jedno z największych wyzwań, przed którym stoi Pomorze. Jak zapewniają uczestnicy Baltic Nuclear Energy Forum - kluczem do sukcesu jest współpraca wielu sektorów.Na takich projektach ma skorzystać cały region. A synergia ma również zastosowanie przy samych źródłach energii. Nowe moce z elektrowni atomowej, farm wiatrowych i nie tylko powinny się przyczynić do rozwoju całego Pomorza.
Przy takich inwestycjach szczególną uwagę trzeba poświęcić tzw. „local content”, czyli zaangażowaniu lokalnych zasobów w realizacji projektów nuklearnych. Między innymi po to, by zyskało Pomorze i nasi przedsiębiorcy.
Istotne jest też zadbanie o to, by Polska nie była tylko użytkownikiem technologii, ale budowała własne kadry i kompetencje. Polski sektor atomowy dopiero się rozwija. Warto skorzystać z doświadczenia tych, którzy elektrownie nuklearne mają już od lat.
Myślę, że to ważne by Polska wykorzystała doświadczenie sąsiednich państw, które już mają elektrownie atomowe. Żaden kraj w regionie morza bałtyckiego nie jest w stanie w pełni samodzielnie zbudować elektrowni nuklearnej. Naprawdę musimy w tej dziedzinie współpracować. Współpraca między Polską i Szwecją może przynieść dobre efekty
Czy Polska jest bezpieczna energetycznie? To pytanie zadamy sobie jeszcze nie raz. Wiadomo jednak, że bez poważnych inwestycji transformacja energetyczna polskiego systemu nie będzie możliwa.