Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

2020-02-03  |  Gdynia
UDOSTĘPNIJ:
Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020
To wyróżnienie za wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. W Gdyni na pokładzie Daru Pomorza ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody imienia kapitana Leszka Wiktorowicza.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 roku na Podkarpaciu. Na początku lat 50 przeniósł się do Gdańska ukończył Państwową Szkołę Morską, a żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza. Na początku lat 80 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował przez niemal 25 lat.

Z kapitanem Leszkiem Wiktorowiczem związany jest jeden z najbardziej spektakularnych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa. Podczas rejsu Daru Młodzieży dookoła świata w 1988 roku Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney. Między topem foka a kładką Harbour Bridge był zaledwie metr różnicy. Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.

Ta wyjątkowa w historii żeglarstwa postać jest patronem nagrody, która od 9 lat przyznawana jest w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Bartłomiej Skwara, kapitan STS Fryderyk Chopin, został nagrodzony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący Darem Młodzieży w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży. Dar Młodzieży przebył ponad 38 tys. mil morskich, spędził ponad 5772 godziny na otwartym morzu. Znajdował się 313 dni w podróży dookoła świata.

Uhonorowanie kapitana Skwary Nagrodą im. kapitana Leszka Wiktorowicza to docenienie jego wyjątkowych dokonań żeglarskich oraz osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej.

W kapitule nagrody zasiadają Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Leszka Wiktorowicza oraz przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, władz Gdyni, Rady Miasta Gdyni i Press Clubu Polska.