Na polskich drogach każdego roku dochodzi do wielu tragicznych wypadków, których przyczyną często jest nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą, w tym właśnie jazda po spożyciu alkoholu. Kampania “Jedź bezpiecznie” skupia się na edukowaniu kierowców o konsekwencjach prawnych i fizycznych prowadzenia po alkoholu oraz podkreśla, jak istotne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Nasza kampania jest skierowana do potencjalnych sprawców wypadków. Jest próbą powiedzenia im: zobacz już nie tylko bliscy i rodzina, która w sposób oczywisty cierpi najbardziej z powodu konsekwencji wypadku, już nie tylko policjanci, którzy wystawiają mandat za nieostrożna jazdę, ale także być może najmniej ważne ogniwo tej tragicznej układanki, czyli dziennikarze relacjonujący na końcu to zdarzenie - oni wszyscy razem mówią Ci: już dość, dość tragedii, jedź ostrożnie - podsumowuje Tomasz Sieliwończyk, dziennikarz TVP3 Gdańsk.
W 2023 roku w wypadkach drogowych w UE zginęło około 20 400 osób, co stanowi spadek o 1% w porównaniu z 2022 r. Pomimo pewnego postępu w odniesieniu do roku bazowego 2019 niewiele państw członkowskich pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2030 r. Od 2019 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych prawie nie spadła w Hiszpanii, Francji i Włoszech, natomiast wzrosła w Irlandii, na Łotwie, w Holandii, Słowacji i Szwecji. Z kolei w ciągu ostatnich czterech lat Belgia, Czechy, Dania, Węgry i Polska są na dobrej drodze do osiągnięcia celu redukcji liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na drogach o 50% do roku 2030.
ZOBACZ SPOT KAMPANII "JEDŹ BEZPIECZNIE"