Julia Maksimowicz zdobyła główną nagrodę w Konkursie Naukowym E(x)plory za projekt "Biokompatybilny system na bazie efektu piezoelektrycznego stymulujący gojenie ran".
Projekt jest wycelowany zwłaszcza w osoby potrzebujące, w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej. Przy czym wykorzystuje on odnawialne źródła energii. Już parę miesięcy pracuję nad projektem. Dzięki E(x)plory jego rozwój był coraz szybszy, a później po nawiązaniu współpracy z Politechniką Białostocką i zwłaszcza dzięki mojemu opiekunowi naukowemu, panu profesowi Bogusławowi Burtyło, udało się stworzyć także prototyp. Mam nadzieję, że wkrótce uda się także udostępnić ten wynalazek na szerszą skalę. Biologii nie rozumiałam, tych technikaliów – ale tego typu projekt właśnie zmotywował mnie, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu i dzięki temu powstał wynalazek a biologia stała się moim ulubionym przedmiotem – mówi Julia Maksimowicz
Ceremonia wręczenia nagród była kulminacją Gdynia E(x)plory Week – największego w kraju wydarzenia popularyzującego naukę i nowoczesne technologie. W ramach 13. edycji uczestnicy mieli okazję prezentować swoje pomysły, pracować wspólnie i wymieniać się doświadczeniami, a wszystko to w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Wśród laureatów znalazła się również Hanna Olszewska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim, która za projekt „Wpływ roztworów herbaty Oolong na bakterie płytki nazębnej” otrzymała nagrodę specjalną Prezydenta Gdyni.
Najlepsi uczestnicy zdobyli nagrody i możliwość odbycia staży, a wybrani będą reprezentować Polskę na światowej edycji konkursu.