Uroczyste, otwarte posiedzenie senatu uczelni to jeden z elementów tradycji czerwcowego święta. W tym roku mija 104. rocznica powstania szkolnictwa morskiego w Polsce. 17 czerwca 1920 roku generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Wydarzenie dało początek powstaniu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Dziś Uniwersytet Morski w Gdyni to największa państwowa uczelnia morska w Polsce. Oferta edukacyjna to zarówno specjalności morskie, jak i lądowe. Uczelnia kształci studentów na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym i wydziale zarządzania i nauk o jakości.
Z jednej strony historia i tradycja, z drugiej wyzwania przyszłości. Jedną z najważniejszych inwestycji tego roku było otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - nowej siedziby Instytutu Morskiego, ale także zakończenie budowy Centrum Sportu i Rekreacji. Wśród wyzwań na najbliższe lata jest m.in. powstanie hotelu studenckiego i budowę następcy żaglowca szkoleniowego „Dar Młodzieży”.