Europejskie Drzewo Roku 2025 rośnie w Polsce! Sprawdź, gdzie na Pomorzu szukać najpiękniejszych drzew

Emilia Kuczmaja 2025-03-21
UDOSTĘPNIJ:
Fot. mat. pras. Marcin Kopij / ZDiZ Gdańsk
Fot. mat. pras. Marcin Kopij / ZDiZ Gdańsk
Na Dolnym Śląsku rośnie 300-letni gigant – to buk nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich. Mieszkańcy tych okolic wierzą, że wiekowa roślina ma magiczne moce. Nie tylko na południu Polski można znaleźć wyjątkowe drzewostany. Obficie zalesione Kaszuby również skrywają wiele majestatycznych olbrzymów.


"Serce Wzgórz Dalkowskich" podbiło serca miłośników drzew na świecie


Buk pospolity – a jednak – skrywający wiele tajemnic i rozpoznawalny przez wielu ludzi. Serce Wzgórz Dalkowskich jest pomnikowym drzewem, które liczy sobie 300 lat. Roślina od wieków zieleni się w historycznym anturażu – rośnie w zabytkowym parku blisko XVI-wiecznego pałacu (województwo dolnośląskie). Jego usytuowanie w centralnej części wzgórz oraz żywoczerwona barwa liści, która ujawnia się jesienią przyczyniła się do nazwania drzewa „sercem”.


To wspaniała wiadomość dla polskiego zwycięzcy, w szczególności dla osób i organizacji, które zgłosiły buka do konkursu. Tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 będzie wielkim wsparciem dla społeczności lokalnej, która może od dzisiaj budować nową opowieść o swoim pięknym drzewie.

– powiedział w środę prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.



„Serce Wzgórz Dalkowskich” tętni magią


Obszar wokół Europejskiego Drzewa Roku 2025 jest miejscem imprez i spotkań o charakterze kulturalnym. To tutaj organizowane są spotkania czytelnicze, koncerty, czy nawet – nabożeństwa. Drzewo owiane jest sacrum również dlatego, że turyści i mieszkańcy wierzą iż spełnia marzenia. Wystarczy wrzucić bukowe łupiny do dziury w pniu, pomyśleć życzenie i… czekać aż się spełni.




Piękne i stare drzewa znajdziemy także na Pomorzu


Najstarszym drzewem na Pomorzu jest „Świętopełk”, który liczy sobie przeszło 600 lat, ma 22 metry wysokości i obwód 770 cm. Tylko na terenie Gdańska natomiast znajduje się aż 142 drzew określanych mianem pomników przyrody. Gdzie można je znaleźć? Przede wszystkim w rejonie starego Wrzeszcza, Alei Zwycięstwa w sąsiedztwie Politechniki, czy starej Oliwy. Najstarszym gdańskim drzewem jest Gruby Dąb (dąb szypułkowy) rosnący w dolinie Samborowo w Lasach Oliwskich, na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obwód jego pnia wynosi 5,61 metra. Naukowcy szacują jego wiek na ok. 300 do 360 lat.