Buk pospolity – a jednak – skrywający wiele tajemnic i rozpoznawalny przez wielu ludzi. Serce Wzgórz Dalkowskich jest pomnikowym drzewem, które liczy sobie 300 lat. Roślina od wieków zieleni się w historycznym anturażu – rośnie w zabytkowym parku blisko XVI-wiecznego pałacu (województwo dolnośląskie). Jego usytuowanie w centralnej części wzgórz oraz żywoczerwona barwa liści, która ujawnia się jesienią przyczyniła się do nazwania drzewa „sercem”.
To wspaniała wiadomość dla polskiego zwycięzcy, w szczególności dla osób i organizacji, które zgłosiły buka do konkursu. Tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 będzie wielkim wsparciem dla społeczności lokalnej, która może od dzisiaj budować nową opowieść o swoim pięknym drzewie.
– powiedział w środę prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.
Obszar wokół Europejskiego Drzewa Roku 2025 jest miejscem imprez i spotkań o charakterze kulturalnym. To tutaj organizowane są spotkania czytelnicze, koncerty, czy nawet – nabożeństwa. Drzewo owiane jest sacrum również dlatego, że turyści i mieszkańcy wierzą iż spełnia marzenia. Wystarczy wrzucić bukowe łupiny do dziury w pniu, pomyśleć życzenie i… czekać aż się spełni.
Najstarszym drzewem na Pomorzu jest „Świętopełk”, który liczy sobie przeszło 600 lat, ma 22 metry wysokości i obwód 770 cm. Tylko na terenie Gdańska natomiast znajduje się aż 142 drzew określanych mianem pomników przyrody. Gdzie można je znaleźć? Przede wszystkim w rejonie starego Wrzeszcza, Alei Zwycięstwa w sąsiedztwie Politechniki, czy starej Oliwy. Najstarszym gdańskim drzewem jest Gruby Dąb (dąb szypułkowy) rosnący w dolinie Samborowo w Lasach Oliwskich, na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obwód jego pnia wynosi 5,61 metra. Naukowcy szacują jego wiek na ok. 300 do 360 lat.