Gdańskie lotnisko z blisko 1000 nowych miejsc parkingowych produkujących energię

Nicola Gurłacz 2024-12-28
UDOSTĘPNIJ:
Port Lotniczy w Gdańsku fot. PAP/Adam Warżawa
Port Lotniczy w Gdańsku fot. PAP/Adam Warżawa
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który zanotował rekordową liczbę 6 milionów obsłużonych pasażerów w 2024 roku stawia na zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii. W ramach nowoczesnej inwestycji, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej, podpisano umowę na budowę carportu fotowoltaicznego. Wartość projektu, wynosząca prawie 23 miliony złotych, obejmuje nie tylko instalację paneli słonecznych, ale także rozbudowę parkingu o ponad 900 nowych miejsc. To krok ku przyszłości, który wspiera zarówno ochronę środowiska, jak i komfort pasażerów.

Port Lotniczy w Gdańsku inwestuje w energię słoneczną


Carporty fotowoltaiczne to rozwiązanie, które zyskało popularność wśród właścicieli prywatnych posesji dzięki możliwości pozyskiwania energii oraz jednoczesnej ochronie samochodów przed warunkami atmosferycznymi. Już w 2026 roku na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku ma powstać parking z tym rozwiązaniem, ale zdecydowanie na większą skalę. Dzięki nowej infrastrukturze liczba miejsc postojowych na lotnisku zwiększy się do ponad 6,5 tysiąca. 


Carport fotowoltaiczny, powstanie na ternie o powierzchni około trzech hektarów i ma produkować rocznie 2700 MWh energii elektrycznej. Przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zużywa około 3-4 MWh, co oznacza, że energia produkowana przez carport fotowoltaiczny na terenie portu mogłaby zasilić około 675-900 domów przez cały rok, w zależności od ich zapotrzebowania na energię.  


INNI CZYTALI TAKŻE: Rekord pasażerów na gdańskim lotnisku. Zobacz najpopularniejsze kierunki 



Lotnisko w Gdańsku na drodze do zerowej emisji


Energia, którą ma zyskać lotnisko dzięki carportowi, stanowi około 12 procent zapotrzebowania całego portu w Gdańsku. Dzięki temu rozwiązaniu lotnisko będzie mogło znacząco zmniejszyć swoje uzależnienie od energii pochodzącej z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł, takich jak węgiel czy gaz, i przyczynić się do redukcji około 13,5 procenta swojego śladu węglowego. Celem inwestycji jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. 

 


Dążenie do neutralności węglowej to tylko jeden z wielu kroków, które lotnisko podejmuje w celu promowania zrównoważonego rozwoju. W tym roku Port Lotniczy w Gdańsku wprowadził do swojej floty pojazdy zeroemisyjne, które zastępują tradycyjne samochody spalinowe. pozwalają na znaczną redukcję emisji spalin i hałasu, co wpływa na poprawę jakości powietrza wokół portu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 


INNI CZYTALI TAKŻE: Rusza Port Czystej Energii w Gdańsku. Inwestycja da energię i ciepło mieszkańcom 



Ciche lotnisko w Gdańsku już od początku 2025 roku 



Zapewnienie komfortu podczas podróży to nie tylko wygodne fotele, szybka odprawa czy dostęp do udogodnień, ale także spokojna i relaksująca atmosfera, która pozwala pasażerom poczuć się komfortowo od momentu wejścia na teren lotniska aż do samego wylotu. Spokojne, ciche otoczenie ma kluczowe znaczenie w tworzeniu atmosfery, która sprzyja odpoczynkowi i minimalizuje stres związany z podróżą. W związku z tym już od stycznia 2025 roku Port lotniczy w Gdańsku dołącza do grona cichych lotnisk (silent airport). Wiązać będzie się to z wyłączeniem większości komunikatów emitowanych z głośników w terminalu pasażerskim. Wszystkie informacje, będą wyświetlane wyłącznie na ekranach.