Laureaci nagrody im. Macieja Płażyńskiego

2019-06-08  |  Gdynia
UDOSTĘPNIJ:
Laureaci nagrody im. Macieja Płażyńskiego
Przyczyniają się do wzmacniania więzi z krajem Polaków, żyjących na emigracji, a także pomagają budować relacje z autochtonami, kreując wizerunek Polski. Tacy są laureaci nagrody imienia Macieja Płażyńskiego, uhonorowani w gdyńskim Muzeum Emigracji. Patron nagrody - były marszałek Sejmu - sprawy Polonii i Polaków, mieszkających za granicą uznawał za jedne z najważniejszych w swojej działalności publicznej.

Ponad milionowa polska społeczność na Wyspach Brytyjskich wybrała swoja najpiękniejszą przedstawicielkę, o czym informuje tygodnik „Cooltura”. Wraz z internetową i radiową częścią, tworzy grupę medialną Polish Media London. Działającą prężenie, dlatego uhonorowaną w kategorii „medium polonijne”.

Zdecydowanie krócej niż polonijne media w Londynie, bo raptem od trzech lat działa w Stambule czasopismo „Lehistan Sokagi”, czyli „Polskie drogi”. Działa i opisuje na swoich łamach Turcję widzianą oczami Polaków.

Za odkrywanie poruszających historii polskich bohaterów na Kresach nagrodzono Ilonę Lewandowską z „Kuriera Wileńskiego”. Jak sama podkreśla, z wykształcenia historyka, z pasji -dziennikarkę.

Zwykło się uważać, że „jak nas widzą - tak nas piszą”. A pracujący dla hiszpańskiej agencji prasowej, Ignacio Martinez widzi przenikliwie i pisze - w ocenie jurorów - jak na korespondenta zagranicznego wyjątkowo rzetelnie.

Wśród wyróżnionych znalazła się też Agnieszka Burton z „Gazety Wyborczej” o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach. Laureatów Nagrody imienia Macieja Płażyńskiego wyłoniono spośród 70 zgłoszeń.

Patron nagrody, Maciej Płażyński, do wzmacniania więzi z Polakami, żyjącymi na obczyźnie przywiązywał wielką wagę. Jako szef stowarzyszenia Wspólnota Polska wspierał rozmaite polonijne inicjatywy i samą Polonię. Nagroda jego imienia przyznawana jest od 2012 roku.