Bursztyn w kosmosie

JP 2025-04-15
UDOSTĘPNIJ:
Gdański bursztyn poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zdjęcie ilustracyjne. (fot. Marcin Bielecki/PAP)
Gdański bursztyn poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W kosmos zabierze go polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, który już wiosną weźmie udział w polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Wśród 9 symboli naszego dorobku naukowego i dziedzictwa kulturowego, które astronauta zabierze w podróż jest bursztyn z Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Wydarzenie historyczne dla Polski

 

To będzie pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego od czasu misji Mirosława Hermaszewskiego.

 

ZOBACZ TAKŻE: Prognoza pogody po licytacji dla WOŚP


Astronauci w kosmos polecą już w maju. W warunkach mikrograwitacji przetestują innowacyjne rozwiązania opracowane przez polskie firmy i uczelnie. Będzie to łącznie 13 eksperymentów, które potem mogą znaleźć zastosowanie m.in. w produkcji kosmicznych technologii i misjach kosmicznych.

 

Misja jest efektem porozumienia podpisanego 4 sierpnia 2023 r. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i ESA.

Polskie symbole w kosmosie


Misja będzie dobrą okazją by promować nasze dziedzictwo w kosmosie, choć jej charakter jest badawczy.

- Chcąc podkreślić narodowy wymiar wyprawy, polski astronauta zabiera ze sobą wyjątkowy zestaw przedmiotów, które nawiązują do kluczowych osiągnięć Polski w nauce, kulturze i historii. Te symbole narodowej tożsamości dowodzą, że misja to nie tylko innowacje technologiczne, ale także dziedzictwo, które łączy pokolenia. [...] W Kosmos poleci nazywany „złotem północy” - doceniany na całym świecie ze względu na swoje piękno - naturalnie przezroczysty, jasnożółty, bursztyn z sobieszewskiej plaży

– informuje Polska Agencja Kosmiczna.




Zapraszamy do oglądania naszych programów na YOUTUBE!

Przedmioty wrócą do muzeów i instytucji


Kosmiczna misja potrwa dwa tygodnie. Po jej zakończeniu przedmioty wrócą do muzeów i instytucji, z których wyruszyły w gwiezdną podróż. Bursztyn wróci do Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska, gdzie będzie nie tylko pamiątką po historycznej misji, ale także dużą atrakcją turystyczną.


W bagażu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego znajdą się jeszcze pamiątki związane z dwiema wybitnymi postaciami światowego formatu: Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku udostępniło diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Natomiast z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w przestrzeń kosmiczną poleci kopia pierwszej strony rozprawy doktorskiej polskiej naukowczyni oraz pocztówka „cegiełka”. Dochód z jej sprzedaży miał zasilić budowę Instytutu Radowego w Warszawie.


ZOBACZ TAKŻE: Apel do europejskich instytucji o ochronę Morza Bałtyckiego



Ponadto w bagażu naszego astronauty znajdą się:


  • bryłka soli kamiennej z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka;
  • rękopis „Mazurka Asdur” Fryderyka Chopina z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie;
  • wiersze Wisławy Szymborskiej „Radość pisania” i „Sto pociech” ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej;
  • krajka - fragment tkaniny w formie bransoletki, o tradycyjnych wzorach ludowych z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie;
  • polskie litery zawierające znaki diakrytyczne – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż;
  • plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego – artysty, który w 1978 roku stworzył plakat upamiętniający lot gen. Hermaszewskiego.


źródło: gdansk.pl