Tak Gdańsk okaże solidarność z Ukrainą trzy lata po wybuchu pełnoskalowej wojny

Emilia Kuczmaja 2025-02-24
UDOSTĘPNIJ:
Fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
W 2025 roku mija 11 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz trzy lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji Europejskie Centrum Solidarności demonstruje solidarność wobec Ukrainy, wyraża nadzieję na pokój i podejmuje rozmowę o przyszłości. Jakie wydarzenia związane z tragiczną rocznicą zaplanowano na 24 lutego? Sprawdzamy.


Solidarni z Ukrainą 


Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W świecie zmieniających się wartości, coraz silniejszych głosów populistycznych i groźby powrotu nacjonalizmów, izolacjonizmu wykluczającego solidarność chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji. Wojna w Ukrainie i jej rozstrzygnięcie jest decydujące dla przyszłości Europy. Solidarni z Ukrainą! – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.


Ukraina pod rakietami. Zgromadzenie organizacji pozarządowych

Godz. 12.00–18.00


W samo południe przed Dworem Artusa odbędzie się zgromadzenie organizacji pozarządowych. Wydarzenie będzie składało się z przemówień przeplatanych występami artystów i czytaniem poezji. Zaproszenie przyjęli: Vira Duda, Rybonka i Sanya. W programie jest również wystawa fotografii (Stowarzyszenie Zjednoczeni Gdańsk). Serwowany będzie również barszcz.




Głośniej od bomb. Spotkanie w trzecią rocznicę agresji Rosji na Ukrainę

Godz. 18.00


Po zgromadzeniu organizacji pozarządowych w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) nastąpi projekcja zwiastuna filmu Louder than bombs, po czym odbędzie się spotkanie z jego reżyserem – Markiem Wilkinsem. Koncert dadzą Anna Solovei, utalentowana artystka i bandurzystka oraz Fusion Jams, młodzi jazzmani z Kijowa. Obejrzeć będzie można również wystawę plakatu Nikity Titova, ukraińskiego artysty, ilustratora i grafika. Obejrzeć będzie można również wystawę plakatu Nikity Titova, ukraińskiego artysty, ilustratora i grafika.




"Alaska – sztuka o poszukiwaniu szczęścia w opresyjnym świecie" - spektakl

Godz. 19.00


W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zagrany zostanie spektakl w reżyserii Evangelosa Kosmidisa. Sztuka powstała w oparciu na relacjach dzieci, które doświadczyły wojny, przeszły przez traumę konfliktu zbrojnego, straciły bliskich, były zmuszone opuścić swoje domy i stać się uchodźcami. Projekt powstał we współpracy artystów pracujących przed wojną w studium teatralnym w Mariupolu i młodych mieszkańców Trójmiasta. „Alaska” niesie przesłanie pokoju i ostrzeżenie dla świata. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 12 roku życia.



wARTo. Olga Yatsechko. Finisaż wystawy

14.00–21.00


Seria obrazów „W stroju ludowym, którego nigdy nie miałam” powstała pod wpływem pierwszej od dwóch lat podróży artystki do Ukrainy. Olga Yatsechko urodziła się w Równem w Ukrainie, dziesięć lat temu przeprowadziła się do Polski, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka łączy to, co usłyszała od rodziny, przyjaciół, a także obcych osób z własnymi wspomnieniami z młodości spędzonej w Ukrainie. Dzisiaj jej prace będzie można podziwiać w przestrzeni Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.