Jaka przyszłość czeka Centra Zdrowia Psychicznego?

AS / Łukasz Kosik 2024-12-07
UDOSTĘPNIJ:
Jaka przyszłość czeka Centra Zdrowia Psychicznego? Fot. pixabay/whoismargot
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia o dalszym finansowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego. Placówki powstały dzięki pilotażowemu programowi, który w przyszłym roku się kończy. Lekarze mają nadzieję, że będzie on nie tylko kontynuowany, ale również odpowiednio rozliczany nie od pacjenta, ale w ramach ryczałtu.

ZOBACZ TAKŻE: Niebieski Mikołaj zawitał do małych pacjentów
Akademii Medycznej w Gdańsku

Powstałe 6 lat temu w ramach pilotażowego projektu Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku miało za zadanie odejść od leczenia zamkniętego na rzecz psychiatrii środowiskowej. Projekt oparty na indywidualnym podejściu do pacjenta okazał się strzałem w dziesiątkę, bo - jak przekonują słupscy specjaliści - zwiększyła się skuteczność leczenia.

01e0151669ba483aabbfa296221dc329.jpg

Niebezpieczne treści w internecie

Z Centrum Zdrowia Psychicznego może skorzystać nawet 150 tysięcy mieszkańców powiatu słupskiego. Dla pacjentów tej placówki zmiana w podejściu do chorych jest nie tylko zauważalna, ale także chwalona. Wielu pacjentów cierpi na zaburzenia nawracające, które wymagają natychmiastowej pomocy, czego nie zapewnia leczenie stacjonarne.

Centra Zdrowia Psychicznego od 6 lat są finansowane ryczałtem, jednak przyszłoroczne plany Narodowego Funduszu Zdrowia zakładają odejście od tej formuły na rzecz płatności za pacjenta. Zdaniem lekarzy to najgorsze rozwiązanie z możliwych.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że Centra Zdrowia Psychicznego w najbliższych latach będą wspierane. Ministerstwo powołało również specjalny zespół, który do końca roku ma wypracować odpowiednia formułę finansowania dla skutecznego leczenia pacjentów.