Dyskusje podczas 16. Kongresu Kobiet w Ergo Arenie

2024-09-29
UDOSTĘPNIJ:
Dyskusje podczas 16. Kongresu Kobiet w Ergo Arenie
Pod hasłem „Świat według kobiet” odbył się w Trójmieście Ogólnopolski Kongres Kobiet. Przez dwa dni w hali na granicy Gdańska i Sopotu odbywały się debaty i konsultacje poświęcone między innymi prawom kobiet, ekonomii, ekologii i bezpieczeństwu. Kobiety rozmawiały o tym co dla nich ważne i co należy zmienić.


Dwudniowe święto kobiet w Trójmieście


Kongres Kobiet to największe wydarzenie poświęcone prawom kobiet w kraju. Drugi dzień tegorocznej 16. edycji otworzył panel dyskusyjny poświęcony formom pomagania kobietom doświadczającym przemocy domowej, bo jak się okazuje dostęp do nich utrudniony jest na wielu poziomach. 


Chociaż mielibyśmy najlepsze prawo, to jeżeli nie zmienią się pewne praktyki postępowania z osobami, które doświadczyły różnych form przemocy, przede wszystkim z kobietami, to niestety nawet najlepsze prawo pozostanie tylko na papierze.

- Mówiła Joanna Gzyra-Iskandar, kulturoznawczyni, polonistka i feministka, a także jedna z panelistek 16. Kongresu Kobiet.







Katarzyna Kotula o tym, jaka jest Polka w 2024 roku


Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń. Stanowiło również okoliczność do pochylenia się nad pytaniem, jaka jest Polka 2024 roku. Kongres Kobiet co roku gromadzi polskie przedstawicielki polityki, biznesu, świata nauki i sztuki, które podejmują tematy z zakresu równości płci, biznesu czy klimatu.

Jest pewna siebie, wie czego chce, mówi silnym głosem, ma prawo domagać się swoich praw i o te prawa walczyć. Myślę, że chce na pewno całej pensji i połowy władzy

- komentowała w rozmowie z TVP3 Gdańsk Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości.

 




Międzypokoleniowy wymiar 16. Kongresu Kobiet


W programie dwudniowego wydarzenia znalazło się 60 debat, 30 warsztatów i pięć wystaw. Wypełniony po brzegi grafik pozwolił na krzyżowanie się poglądów uczestniczek w bardzo różnym wieku w czasie rozmaitych paneli dyskusyjnych.



- Mam wrażenie, że młode Polki czują się osaczone przez presję, przez takie oczekiwania zewnętrzne, a ja chodzę po tym kongresie od wczoraj i nawet na wczorajszej dyskotece po prostu czułam się, jakbym tańczyła z rodziną, tańczyła z kobietami, które znam całe życie mimo, że widziałyśmy się pierwszy raz.

– podkreślała Aleksandra Żurańska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu.



Kongres Kobiet powstał jako ruch aktywizujący Polki politycznie i społecznie

 

 

Stowarzyszenie Kongres Kobiet zostało uruchomione w 2009 r. przez Henrykę Bochniarz i Magdalenę Środę, jako ruch aktywizujący Polki politycznie i społecznie. W dniu otwarcia tegorocznej edycji na jednej scenie stanęły trzy prezydentki - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu i Aleksandra Kosiorek, prezydentka Gdyni. Laureatką tegorocznego kongresu została Danuta Wałęsa, która w swoim życiu łączyła rolę matki licznej rodziny z wieloma zawodami, wyróżniając się spośród innych polem działań, które jest wielozadaniowe i wymaga złożonych profesjonalnych umiejętności.