Nieznany sprawca wyrył swastykę na pomniku ks. Stanisława Zawackiego w Gdyni. Po zgłoszeniu sprawy do Zarządu Dróg i Zieleni symbol został usunięty. Jednak ze względu na kwalifikację czynu, sprawą zajmuje się policja.

Ks. Stanisław Zawadzki był kapłanem przez dziesięciolecia silnie związanym z gdyńskim Orłowem. Jego pomnik stoi przy Promenadzie Królowej Marysieńki. Podczas ostatniego spaceru historycznego pracownicy Muzeum Miasta Gdyni zauważyli bulwersujące uszkodzenie pomnika. Ostrym narzędziem wyryto swastykę. Uszkodzenie zostało zgłoszone do Zarządu Dróg i Zieleni i udało się je usunąć.

Po nazistowskim symbolu na piersi ks. Zawadzkiego pozostała już tylko jaśniejsza powierzchnia, która wkrótce zostanie technologicznie przyciemniona. Jednak gdyńska policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Ze względu na kwalifikacje czynu nie tylko jako uszkodzenie, ale także znieważenie pomnika postawionego w celu uczczenia osoby, wartość strat nie ma znaczenia. Trwa dochodzenie w sprawie ustalenia sprawcy przestępstwa.