Zebrali setki kilogramów żywności, która za parę dni wyruszy w wielkim transporcie na Wschód, m.in. na Litwę i Białoruś. Pięć ton paczek trafi do naszych rodaków - do kombatantów na Kresach w ramach ogólnopolskiej akcji - "Rodacy Bohaterom".

Mieszkańcy Pszczółek i okolic, strażacy ochotnicy, wolontariusze, młodzież i dzieci - pomagali przy rozładunku trzech ton żywności, którą zwieziono do szkoły podstawowej w Pszczółkach. Jedni przynoszą - inni sortują - ostatecznie wszystko trafi do kartonów. W kartonach konserwy, cukier, herbata i kawa, makarony, olej, słodycze i wiele innych - te paczki trafią do naszych rodaków na Wschodzie. Wszystko w ramach akcji "Rodacy Bohaterom", której inicjatorem już po raz szósty jest na Pomorzu stowarzyszenie Traugutt.

W każdym z kartonów znajdzie się również bożonarodzeniowa kartka i list od rodzin i uczniowie szkół z Pomorza. We wszystkich kopertach znajdzie się również opłatek.

Chęć niesienia pomocy rodakom zza wschodniej granicy ściągnęła do szkoły w Pszczółkach ponad 100 osób. W ciągu 4 godzin przygotowano 250 paczek.

Zbiórki darów trwały niecały miesiąc. Prowadzone były na całym Pomorzu, częściowo na Mazurach, Kujawach i w zachodnio-pomorskim. Pół tony darów przekażą również Polacy z Wielkiej Brytanii.

Białoruś, Wileńszczyzna i Ukraina - tam mieszka najwięcej Polaków. Ok. 200 tys. mieszka na samej Wileńszczyźnie. Na Kresach Wschodnich żyje obecnie jeszcze stu kilkudziesięciu żołnierzy m.in. AK. "Rodacy Bohaterom" - to ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Odra-Niemen.

13 grudnia konwój z transportem darów dla naszych rodaków wyjedzie na Wschód - by móc trafić tam jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.