Ciekawostka dla miłośników historii Gdańska i miejskich zabytków. Prace konserwatorsko-modernizacyjne w Ratuszu Głównego Miasta w ujawniły kolejne średniowieczne sekrety dawnej siedziby władz miasta. W Komorze Palowej odkryto fragmenty dekoracji ścian, których historia dotyczy najstarszych dziejów ratusza.

Belki stropowe z zachowanymi elementami kory brzozowej używanej jako izolacja, malowidło ścienne ze sceną ukrzyżowanego Chrystusa z pierwszej połowy XV w., a także tajemne przejścia w średniowiecznych murach - to tylko niektóre, z sekretów, jakie wraz z kolejnymi etapami remontu odkrywa Gdański Ratusz Głównomiejski.

Okazało się, że to nie koniec tajemnic Komory Palowej i przylegającej do niej dawnej kaplicy służącej urzędnikom miejskim. Najnowszym okryciem są malowidła zdobiące okolice stropu. Najprawdopodobniej pochodzące z początku V wieku.

Zdobienia zostały odsłonięte dzięki pracom związanym z projektem "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej".

W ramach projektu swój blask odzyskają także przedproża, zarówno ratusza jak i Dworu Artusa. Natomiast średniowieczne sekrety Komory Palowej będą dostępne dla zwiedzających od stycznia przyszłego roku.