Oddziały Regionalne Telewizji Polskiej stoją w obliczu dużych zmian. Prezes telewizji Jacek Kurski podczas wtorkowego zebrania Zarządu zapewnił, że w przyszłym roku gdański ośrodek będzie nadawał w HD. Za 3 tygodnie mamy poznać projekt budowy nowej lub modernizacji dotychczasowej siedziby telewizji w Gdańsku-Oliwie.

Obecnie rozważane są dwa warianty zmian w gdańskim oddziale TVP - budowa nowej siedziby i adaptacja istniejącego kompleksu budynków na potrzeby nowoczesnej produkcji telewizyjnej.

Dzisiejsza siedziba ma 17 tysięcy metrów kwadratowych. Nowa będzie miała około 5 tysięcy. Pod uwagę są brane dwie lokalizacje na terenie telewizji w Gdańsku-Oliwie.

Obecne koszty, jakie ponosi TVP3 Gdańsk to 3 miliony złotych rocznie jedynie za utrzymanie budynków. Prosty rachunek ekonomiczny wskazuje na to, że budowa nowego ośrodka zwróci się w ciągu kilku lat, a bieżące koszty będą znacznie niższe. Budynek, z którego dziś nadajemy, ma ponad 20 lat i nie spełnia wymaganych warunków technicznych.

Jednak nie tylko gdański ośrodek czeka na nowe siedzibę. Zielone światło otrzymały także Olsztyn, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Docelowo zmodernizowane mają być wszystkie ośrodki.

Wizualizacja koncepcyjna nowych ośrodków TVP to jedynie propozycja, która ma wskazywać główne potrzeby techniczne. Decyzję w sprawie budowy nowego ośrodka w Gdańsku powinniśmy poznać w ciągu 3 tygodni.