Dokładnie 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość i powróciła z własnymi granicami na mapę świata. W tą radosną i szczególną rocznicę dla Polaków, tradycyjnie w samo południe, setki wiernych zgromadziło się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku by wspólnie oddać się modlitwie. Najważniejszą uroczystość - Mszę Świętą w intencji Ojczyzny koncelebrował metropolita Gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W ten szczególny dla Polski dzień zjednoczeni są wszyscy - duchowni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, weterani, poczty sztandarowe i setki wiernych, którzy co roku przychodzą do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, by oddać się modlitwie w intencji ukochanej ojczyny. Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas homilii, przypomniał, że walką o niepodległość była też modlitwa i w końcu przyszła wywalczona przez wielkich Polaków, z której dziś możemy cieszyć się wszyscy, bo narodowe barwy, symbole i tożsamość historyczna to też przejaw odzyskanej niepodległości.

Czas, w którym wielu polaków było więzionych i torturowanych. Jednym z więźniów był wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej Ksiądz Józef-Zator Przytocki, o którego biografii powstał dokumentalny film. Na uroczystej mszy arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nagrodził pierścieniem „Inki” autorkę filmu Jolantę Roman-Stefanowską i Joannę Strzemieczną-Rozen dyrektor oddziału telewizji Polskiej w Gdańsku. Podczas mszy arcybiskup przekazał wiernym komunikat specjalny, który wydała nuncjatura apostolska w Polsce. Po objęciu diecezji toruńskiej bp Śmigiel będzie najmłodszym biskupem na czele polskiej diecezji i jednym z najmłodszych biskupów diecezjalnych w Europie.