Absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Cezary Adamowicz autorem najlepszej pracy dyplomowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Wielkiej Zbrojowni podczas uroczystego otwarcia wystawy prac zgłoszonych przez wszystkie polskie publiczne uczelnie plastyczne. Nagrodzone i wyróżnione dyplomy można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Na Ogólnopolski Konkurs Najlepszych Dyplomów każda z ośmiu polskich uczelni miała prawo wysłać prace 4-ech swoich absolwentów i każda z tej możliwości skorzystała. Najważniejszym laurem w tym konkursie jest nagroda rektorów, którzy wyróżnili pracę Cezarego Adamowicza z gdańskiej ASP. Jego praca dyplomowa zatytułowana "Dialog" to instalacja, której głównym elementem jest cukiernica Rosenthala. Ta cenna rodzinna pamiątka jako jedyna z serwisu Biała Maria przetrwała zesłania i deportacje przodków artysty.

20, 15, 10 i 8 tysięcy złotych - taka jest wysokość nagród za najlepsze dyplomy. Drugą w hierarchii nagrodę ministra kultury otrzymała Maria Gogola za instalację "Cudawianki". Pozostałe trzy nagrody - marszałka województwa, prezydenta Gdańska i - przyznaną po raz pierwszy w historii konkursu - nagrodę krytyków - otrzymali Yana Shostak i Yiu Akimaya z ASP w Warszawie i Paweł Baśnik z ASP we Wrocławiu.

Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazują, że zainteresowanie studiami na akademiach sztuk pięknych rośnie - poinformował wiceminister Jarosław Sellin. Polskie uczelnie są też atrakcyjne dla zagranicznych studentów. Yui Akimaya z Japonii, autorka jednego z najlepszych dyplomów, ukończyła ASP w Warszawie.

Konkursy na najlepsze dyplomy maja długą tradycję. Na początku odbywały się w różnych polskich ośrodkach akademickich, a od dziewięciu lat konsekwentnie są organizowane przez gdańską ASP, która w tym roku zaprosiła do udziału w wystawie również dyplomantów uczelni artystycznych z Bratysławy i Wilna.

Najmłodszą polską sztukę można oglądać w Wielkiej Zbrojowni do 27 sierpnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.