Wybitny historyk i popularyzator dziejów Pomorza prof. Jerzy Samp został patronem Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku. Uroczystość nadania jego imienia szkole odbyła się podczas obchodów jubileuszu 70-lecia placówki.

Podstawówka nr 86 - powstała zaraz po II Wojnie Światowej we wsi, jaką wtedy jeszcze było Ujeścisko. W 1973 roku została włączona do sieci gdańskich szkół. Dziś obchodzi swoje 70. urodziny. Jubileusz nie był dziś jednak jedyną okazją do świętowania. Uroczystości połączono z nadaniem szkole imienia prof. Jerzego Sampa. Tablicę pamiątkową zaprojektował brat profesora - rzeźbiarz Wawrzyniec Samp. Uczniowie przygotowywali się do przyjęcia patrona od wielu miesięcy. Między innymi chodzili na spacery po Gdańsku jego śladami. Pisali również wiersze: "Wszystko byłoby w porządku, lecz patrona nie mieliśmy i dlatego w głosowaniu imię szkole nadaliśmy. Dobrze, że Jerzego Sampa wybraliśmy na patrona, Bo to postać sympatyczna i dla Gdańska zasłużona."

Prof. Jerzy Samp był historykiem literatury, pisarzem i pracownikiem naukowym. Szczególnie bliska była mu tematyka kaszubsko-pomorska. Wiele swoich dzieł poświęcił Gdańskowi. Kreował legendy i odsłaniał tajemnice dziejów miasta i jego architektury.