Niezwykła wiadomość poruszyła polskich fanów twórczości Tolkiena. Rodzina słynnego pisarza przez co najmniej pięć pokoleń mieszkała w Gdańsku. Odkrycia dokonał mieszkaniec Katowic, redaktor fanowskiego portalu Elendilion.

Odkrycia dokonał redaktor tolkienowskiego portalu Elendilion, od długiego czasu zajmujący się genealogią pisarza. Tropy prowadzą na tereny Polski, do miejscowości Tołkiny na Mazurach oraz do Gdańska. Według jego badań rodzina Tolkienów pochodzi prawdopodobnie z Królewca, skąd w drugiej połowie XVII wieku przybyła do grodu nad Motławą.

John Benjamin, prapradziadek Tolkiena zmarł w roku 1819 w Londynie, dokąd wyemigrował wraz z bratem Danielem. Według informacji zgromadzonych przez badacza Christian, ich ojciec lub brat jeszcze w 1817 roku był właścicielem antykwariatu na Dolnym Mieście, przy ulicy Scharmachergasse. Księgi adresowe z tego samego roku mówią, że przy tejże ulicy mieszkali Tolkienowie. W Gdańsku były dwie ulice o tej nazwie – Grosse Scharmachergasse, obecna Kołodziejska, oraz równoległa do niej, nieistniejąca już Kleine Scharmachergasse, jednak żadna nie znajdowała się na Dolnym Mieście. Ta sprawa pozostaje na razie nie rozstrzygnięta.

Derdziński stawia tezę, że Tolkienowie mogą pochodzić ze zgermanizowanych polskich lub pruskich chłopów z Mazur. Tolk w języku dawnych Prusów oznacza tłumacza.

John Ronald Reuel Tolkien był filologiem i poliglotą (znał kilkanaście języków i chętnie tworzył własne). Zasłynął powieściami „Hobbit” i „Władca Pierścieni”, ale poza nimi stworzył także bardzo obszerną mitologię swojego świata. Tłumaczył opowieści celtyckie i staroangielskie, interesował się też językiem fińskim. Tylko część jego prac przetłumaczono dotąd na język polski.