"Na wnuczka" już było, teraz najczęściej zdarzają się oszustwa na policjanta albo listonosza. Metody okradania są coraz bardziej wyrafinowane, a ofiarami wciąż padają starsze osoby. Aby się przed tym chronić połączono siły policji, Caritas, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

To pierwsza, zakrojona na tak szeroką skalę, wspólna akcja kilku instytucji. Wszystko po to, by zmniejszyć liczbę oszustw potocznie nazywanych "na wnuczka", choć obecnie coraz częściej "na policjanta" lub "na listonosza".

"Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo" to nowa kampania, która ma zapobiec coraz bardziej wyrafinowanym metodom okradania starszych osób. Porozumienie pomiędzy czteroma instytucjami podpisano w prowadzonym przez Caritas Domu Seniora - WIGOR.

Dom Seniora WIGOR istnieje w Gdańsku od roku. Mieści się przy ul. Dolnej 4. To miejsce dziennego pobytu dla 30 osób. To tutaj seniorzy dowiadują się co robić, by nie paść ofiarą fałszywych wnuczków, bądź policjantów.

Akcja ma w szczególności dotrzeć do tych seniorów, którzy pozostają w swoich domach. Od piątku rozpoczną się szkolenia pracowników opieki środowiskowej. W sumie ma zostać przeszkolonych ponad 200 opiekunów osób starszych, a także księża. W zeszłym tygodniu policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę oszustów działających metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Przestępcy wyłudzili ponad półtora miliona złotych zarówno od firm jak i od osób starszych. Zatrzymani usłyszeli łącznie 37 zarzutów.