Alarmy powodziowe, informacje o ulewach, nawałnicach, wezbranych rzekach, a także aktualne prognozy pogody dostępne są dla wszystkich za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) TVP. To pierwszy taki system w Europie!

Ostrzeżenia alarmowe ze względu na swoją wagę rozpowszechniane są za pośrednictwem: telegazety TVP Regionalna, informacji na Platformie Hybrydowej TVP, napisów DVB w programie TVP Regionalna, serwisów internetowych, a wkrótce również: aplikacji dla telefonów komórkowych i tabletów oraz SMS-ów.

Dla osób poszukujących informacji o zagrożeniach komunikaty i ostrzeżenia w RSO publikowane są na stronach Telegazety nadawanej z programem TVP Regionalna właściwym dla danego regionu. Poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych rozpowszechniane są także za pośrednictwem Platformy Hybrydowej TVP. Internetowy serwis RSO z informacjami z regionów dostępny jest pod adresem www.komunikaty.tvp.pl. Serwis umożliwia łatwe wyszukiwanie komunikatów i ostrzeżeń dla konkretnego województwa w różnych kategoriach (ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe, stany wód).

Dla RSO przygotowana została też specjalna aplikacja dla smartfonów i tabletów, bezpłatnie udostępniona dla trzech najpopularniejszych platform: Android, iOS oraz Windows Phone. Po jej zainstalowaniu użytkownicy uzyskają dostęp do wszystkich komunikatów i ostrzeżeń rozpowszechnianych za pośrednictwem RSO, a także do poradników działania w sytuacjach kryzysowych. Mobilna aplikacja RSO jest szczególnie przydatna dla osób często podróżujących.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to unikatowa, pierwsza w Europie, inicjatywa TVP, zmierzająca do pełniejszego wykorzystania możliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Polega na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców.