Sejm wybrał skład komisji śledczej do spraw VAT. Przewodniczącym został pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Głosowanie w Sejmie poprzedziła burzliwa wymiana zdań między posłami opozycji i partii rządzącej. Komisja ma badać sprawę dochodów z VAT i akcyzy za czasów rządów PO-PSL. Przed komisją śledczą staną byli szefowie służb skarbowych odpowiedzialnych za walkę z przestępczością gospodarczą, a także były minister finansów Jan Vincent Rostowski.

Podczas głosowania większością bezwzględną wybrano 9-cio osobową komisje, na której czele stanął poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Komisja ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

Przewodniczący Marcin Horała zapowiedział, że przed komisją powinno stanąć kierownictwo resortu finansów z lat 2007-2015, w tym były minister Jan Vincent Rostowski, który w ubiegłym tygodniu wykazał się wyjątkową niepamięcią podczas przesłuchania na komisji ds. Amber Gold.

Jednym z członków komisji, który będzie badał nieprawidłowości, jest pomorski poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Pierwsze robocze posiedzenie komisji zapowiedziano na najbliższy wtorek.