Coraz więcej gwiazd, coraz więcej publiczności i coraz więcej wydarzeń – sobota to drugi dzień Festiwalu Dwa Teatry. Radiowi i telewizyjni twórcy przyłączyli się w tym roku do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat „niepodległej” podejmuje kilka konkursowych spektakli i słuchowisk. Jest on obecny także w prezentacjach towarzyszących festiwalowi.

Niepodległościowy akcent mocno wybrzmiał na oficjalnej inauguracji festiwalu. Tematyki historycznej również dotyka wiele spektakli prezentowanych na tegorocznym konkursie. To miedzy innymi sztuka Wojciecha Tomczyka „Marszałek”.

Sztuka wyreżyserowana w Teatrze Telewizji przez Krzysztofa Langa opowiada o mało znanym epizodzie z życia marszałka – planowanej albo blefowanej interwencji zbrojnej w Niemczech. Ten polityczny testament Piłsudski przedstawia swoim najbliższym pracownikom.

W tegorocznym konkursie telewizyjnym dominują sztuki polskich autorów – współczesnych i klasyków – jest m.in. Mrożek, Gombrowicz, Conrad-Korzeniowski, Wyspiański, Fredro i Zapolska ze sztuka „Żabusia”, której nowe odczytanie zaproponowała Anna Wieczur-Bluszcz obsadzając w tytułowej roli Kamilę Baar.

Wielu twórców – pisarzy, reżyserów i aktorów – łączy różne role w teatrze radiowym i telewizyjnym. Anna Wieczór-Bluszcz ma spektakle w trzech tegorocznych konkursach – radiowym, telewizyjnym i słuchowisk dla dzieci.

Andrzej Mastalerz, który zagrał w spektaklu „Brat naszego boga” i w „Alibi” debiutuje jako reżyser słuchowiska „Cud na Nowolipkach”.

Aktorzy na tym festiwalu są na wyciągniecie ręki – rozdają autografy, pozują do zdjęć i razem z widzami oglądają spektakle. Wstęp na wszystkie prezentacje, podobnie jak na wydarzenia towarzyszące, jest wolny.