W Gdyni trwają obchody Święta Marynarki Wojennej. Biorą w nich udział między innymi prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Tegoroczne obchody zbiegają się także z setną rocznicą powstania Polskiej Marynarki Wojennej.

Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki zacumowały okręty PMW: okręt podwodny Bielik, rakietowy Piorun i ratowniczy Zbyszko, ale także fregata Chińskiej Republiki Ludowej. W Gdyni oglądać można było także okręty należące do międzynarodowych sił zbrojnych, amerykański okręt desantowy, niemiecką korwetę, fiński kuter rakietowy, dwa niszczyciele min z Francji oraz okręty patrolowe łotewski, litewski i duński, które wzięły udział w Wielkiej Paradzie-Morsko Lotniczej. Imponująca parada uświetniła Święto Morza i przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania Polskiej Marynarki Wojennej. Z tej okazji odsłonięty został także pomnik Polski Morskiej, który stanął na Skwerze Kościuszki. W uroczystościach uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który podziękował marynarzom za dotychczasową służbę i podkreślił, że Polską Marynarkę Wojenną w najbliższych latach czeka modernizacja. Równie ważne zobowiązanie padło z ust ministra obrony narodowej.

Święto Morza to najważniejsze wydarzenie dla tych, którzy morzem i na morzu żyją. To także szansa dla mieszkańców i turystów by poznać morską kulturę i tych, którzy Polskę morską tworzą. A okazji było wiele, bo swoje pokłady otworzyły okręty Polskiej Marynarki Wojennej. Bezpłatnie można było zwiedzać także ORP Błyskawicę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Agencji Mienia Wojskowego, a na nim menażki, talerze, hełmy, a nawet pontony i skafandry. W intencji ludzi morza, żeglarzy i ich rodzin odprawione zostały msze święte.