10 miesięcy żeglowania, 22 odwiedzone porty i jedno przesłanie dla świata - Polska obchodzi setną rocznice odzyskania Niepodległości. Z takim przesłaniem juz za pięć dni Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata.

Ostanie pociągnięcia pędzla, ostatnie uderzenia młotka - tak wygląda kosmetyka. Wcześniej Dar Młodzieży przeszedł gruntowny remont elementów mniej widocznych, ale równie ważnych. Wszystko w ramach przygotowań do operacji "Żagle Wolności" czyli mówiąc wprost do rejsu dookoła świata, który ma być uczczeniem 100-lecia polskiej niepodległości.

Niecodzienny rejs, niecodzienne też okoliczności wyjścia w morze. Zanim w niedziele punktualnie w południe Dar odda cumy i obierze kurs na Tallin, Gdynię czeka trzydniowe święto. Wśród gości miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, a w programie parady, koncerty i uroczysta msza święta na Skwerze Kościuszki.

Podczas rejsu dookoła świat - drugiego w historii tej jednostki - na pokładzie Daru, obok stałej załogi, kilkuset zmieniających się w każdym porcie uczestników – studentów, uczniów i laureatów konkursów organizowanych od blisko roku. A na tarasie porty czterech kontynentów, z tym najważniejszym Panamą, gdzie w styczniu odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Dar Młodzieży do Polski wróci pod koniec marca 2019 roku.