Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, na pokładzie ORP Błyskawica w Gdyni, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczyli nagrody, medale i odznaczenia najbardziej zasłużonym członkom związku. Uhonorowano też przedstawicieli licznych środowisk, którzy wspierają Związek w szerzeniu wiedzy o polskiej historii.

Za krzewienie wartości patriotycznych, za pamięć o bohaterach Armii Krajowej, za wsparcie kombatantów. Uhonorowano wszystkich, którzy wspierają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Na pokładzie ORP Błyskawice Medale i odznaczenia otrzymało 18 osób. Za prace na rzecz szerzenia wiedzy o polskim podziemi medal otrzymała dyrektor oddziału Telewizji Polskiej, Joanna Strzemieczna-Rozen.

Za swoją patriotyczną postawę i działalność w Związku, medal otrzymał Wojciech Rakowski. Na pokładzie ORP Błyskawica nie zabrakło ojca Pana Wojciecha - komandora Romana Rakowskiego żołnierza Armii Krajowej. Dla komandora uroczystość to też chwila zadumy i wspomnień.

Podczas uroczystości Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej odznaką pamiątkową "Akcja Burza" uhonorował m.in. profesora Grzegorza Raczaka. Jak podkreślał - jego praca na rzecz związku wynika z wychowania.

Medalami uhonorowano również przedstawicieli licznych środowisk, którzy od początku działalności związku wspierają pracę akowców.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej powstał w 1990 r. zrzesza członków Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie II wojny światowej legalnemu Rządowi RP na emigracji, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski.