Były marszałek Sejmu Maciej Płażyński przez wiele lat aktywnie wspierał różne inicjatywy mieszkańców kociewskiej gminy Lubichowo. Szczególnie dbał o edukację i rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. W dowód wdzięczności na jednym z budynków Zespołu Szkół Publicznych w Lubichowie odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi tragicznie zmarłego polityka.

Szkolną uroczystość w Lubichowie poprzedziła msza święta w intencji Macieja Płażyńskiego i pozostałych ofiar tragicznego w skutkach lotu do Smoleńska. Od śmierci byłego marszałka Sejmu i wojewody pomorskiego minęło już ponad osiem lat. Jednak pamięć o jego zasługach dla tej społeczności jest ciągle żywa.

W Lubichowie pamiętają też o ufundowanych przez byłego marszałka skuterach i wózkach inwalidzkich dla osób niepełnosprawnych. Jak powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kilian, zarówno jako wojewoda pomorski, a później jako parlamentarzysta Maciej Płażyński cieszył się zawsze ogromną popularnością i uznaniem.

W uznaniu zasług Macieja Płażyńskiego dla gminy Lubichowo na budynku miejscowego Zespołu Szkół Publicznych odsłonięto i poświecono pamiątkową tablicę. W uroczystości uczestniczyła najbliższa rodzina tragicznie zmarłego polityka.

Uroczystości w Lubichowie zakończyły występy młodzieży szkolnej poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości.