Lider metalowego zespołu Behemoth Adam Darski oraz autor grafiki i osoba zarządzająca internetowym sklepem z gadżetami zespołu niewinni. Taki wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w związku z oskarżeniem o znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd nie miał wątpliwości, przedmiotowa grafika nie wyczerpuje znamion znieważenia godła Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o plakat promujący jedną z tras koncertowych black metalowego zespołu Behemoth pod nazwą Rzeczpospolita Niewierna. Według sądu, jeżeli orzeł nie ma korony i głowy zwróconej w lewą stronę to nie można mówić o państwowym godle a co za tym idzie znieważeniu godła w tym przypadku. Nergala na ogłoszeniu wyroku nie było, nie stawił się również autor grafiki promującej trasę. Jedyną osobą, która stawiła się w sądzie był zarządca internetowego sklepu z gadżetami zespołu. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiada apelację.

Jeżeli dojdzie do procesu w kolejnej instancji, w sprawę po raz kolejny planuje zaangażować się Ordo Luris.

To już drugi proces, w którym Adam Darski został uniewinniony od stawianych mu zarzutów. Cztery lata temu sąd uniewinnił go od zarzutu obrazy uczuć religijnych, kiedy podczas jednego ze swoich koncertów na scenie podarł Biblię. Jednak Darski przed sądem będzie musiał stanąć po raz kolejny. Tym razem chodzi o film, który muzyk opublikował na jednym z portali społecznościowych. Nergal wymachuje w nim gumowym członkiem z przyczepioną do niego figurką stanowiącą symbol religijny. W związku z poniedziałkowym wyrokiem Adam Darski ogłosił powrót projektu Rzeczpospolita Niewierna.