Co roku 10 kwietnia są w Warszawie na głównych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. W tym roku polonia francuska - na zaproszenie Stowarzyszenia "Godność" - przyjechała również do Gdańska - tu oddano hołd m.in. bohaterom i obrońcom Westerplatte, złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Nasi rodacy z Francji to nierzadko potomkowie polskich bohaterów. To również ci, którzy na zachodzie dbają o polską tradycję szczególnie mocno.

Westerplatte - II wojna światowa zaczęła się w tym miejscu - miejscu szczególnym dla każdego Polaka - od tego miejsca polonia francuska zaczęła swoją wizytę. Po złożeniu kwiatów był czas m.in. na wysłuchanie historii krzyża stojącego między mogiłami obrońców Westerpaltte. Nie da się jej opowiedzieć w skrócie - jednak to, że stoi dziś w tym miejscu, to wielka zasługa Stowarzyszenia "Godność".

Tablica upamiętniająca wizytę Papieża Jana Pawła II w 1987 r. - pod samym kopcem na Westerplatte - powstała również dzięki Stowarzyszeniu "Godność". Tu także złożono wieńce i zapalono znicze.

Po Westerplatte zebrani udali się pod pomnik św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana, a także pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i Anny Walentynowicz.

Dla każdego z tych Polaków mieszkających we Francji - Polska jest bardzo droga. Mimo, że od Ojczyzny dzielą ich tysiące kilometrów - poza jej granicami zrzeszają się, kultywują polskie tradycje, dbają o historię swego kraju.

Co roku na obchody katastrofy smoleńskiej polonia francuska przyjeżdża do Warszawy. W tym roku - mieli okazję odwiedzić również Kościół Mariacki, gdzie znajduje się epitafium poświęcone 96 ofiarom katastrofy i grób Macieja Płażyńskiego. Tu również złożono kwiaty i zapalono znicze.