21 marca przypada dzień solidarność z osobami z Zespołem Dawna - a jego symbolem są ubrane dwie różnokolorowe skarpetki. W Polsce mieszka około 60 tysięcy takich osób. Mają różne problemy i jedno wspólne marzenie - być akceptowanym przez społeczeństwo. O to właśnie cel dzisiejszego święta.

Gdy rodzi się dziecko z Zespołem Downa - rodzice nie zostają z tym sami i mogą liczyć na pomoc m.in. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które pomaga już 50 lat. W ośrodkach wczesnej interwencji - dziecko od samego początku otrzymuje kompleksową pomoc medyczną, jest rehabilitowane. Rocznie do Gdańska trafia 1600 maluchów - nie tylko z "ZD".

Dzień solidarności z osobami Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca na całym świecie. W ten dzień nikogo nie dziwią różnokolorowe skarpetki na nogach - to międzynarodowy znak solidarności z tymi osobami. Mają przypominać, że te osoby są częścią naszego społeczeństwa, choć na co dzień zmagają się często z poczuciem odrębności i niedopasowania.