W Gniewinie odbył się ogólnopolski konkurs kulinarny "Sportowa Wiosna". Pod okiem polskich i zagranicznych szefów kuchni - o miano najlepszych walczyli zarówno uczniowie szkół gastronomicznych jak i profesjonalni kucharze. Najlepszą drużyną młodzieżową - okazali się uczniowie z Kościerzyny, a najlepszym zespołem profesjonalnym zostali kucharze z Bydgoszczy.

Sześć jednakowych stanowisk. 24 kucharzy i tylko dwie godziny na stworzenie dania głównego i deseru. Na tych stanowiskach powstawały prawdziwe cuda.

Juz po raz 3 w Gniewinie odbył się kulinarny Konkurs "Sportowa Wiosna". Do rywalizacji stanęło 12 profesjonalnych zespołów kucharzy z Trójmiasta, Jastrzębiej Góry, Bydgoszczy, Mielca czy Krakowa. Dzień wcześniej o tytuł najlepszego walczyli uczniowie szkół gastronomicznych - w sumie prawie 50 kucharzy.

Ramię w ramię z doświadczonymi kucharzami stanął 20-letni Adam Rzęski z Bydgoszczy - w ubiegłym roku wygrał w kategorii uczniów - w tym roku próbował już jako kucharz.

Wyzwanie było duże - tym bardziej, że jury składało się z uznanych w Polsce kucharzy i szefów kuchni. Jurorem honorowym był Kurt Scheller - znany na świecie krytyk i mistrz kulinarny.

W kategorii szkół - wygrali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Wrocławia, trzecie - uczniowie z Kłanina na Pomorzu.

W kategorii profesjonalistów - zwycięzcami zostali 20-letni Adam Rzęski i Bartosz Wiśniewski z Bydgoszczy, drugie miejsce - zajęli kucharze z Gdańska, trzecie - kucharze z Rulewa na Kujawach.