Strażacy, którzy zwykle pierwsi są na miejscu zdarzenia, ratują dobytek i ludzkie życie - będą mieli nowy sprzęt. 16 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, 6 używanych wozów strażackich, do tego motorówki i specjalistyczny sprzęt otrzymało kilkadziesiąt jednostek Ochotniczej i Powiatowej Straży Pożarnej z województwa pomorskiego. Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się w Gdańsku.

24 samochody ratowniczo-gaśnicze, 6 łodzi motorowych oraz 8 zestawów sprzętu pożarniczego trafiło do strażaków z ochotniczych i powiatowych jednostek straży pożarnej z Pomorza.

Często to właśnie strażacy ochotnicy są na miejscu wypadku czy pożaru, jako pierwsi. Wspomagają w działaniach strażaków z powiatowych i miejskich jednostek, choć sprzęt używany do tej pory przez ochotników zdecydowanie odbiegał od tego, którym dysponują strażacy zawodowi.

Nowe samochody część ze strażaków otrzymała pod koniec grudnia, niektóre z nich miały już okazję sprawdzić się w akcji.

Zakup nowego sprzętu był możliwy dzięki dotacji z budżetu państwa oraz częściowego wsparcia finansowego od samorządów.

Nowe pojazdy szczególnie potrzebne były w miejscowościach, które w sierpniu ubiegłego roku dotknęła nawałnica.

Oprócz wozów strażackich komendanci niektórych jednostek odebrali także karty paliwowe, które przekazało BP oraz fundacja Orlen, a wsparcia finansowego udzieliły spółki Energa Obrót i Energa Operator oraz fundacja Orlen.