Kulisy powstania i organizowania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża były tematem sobotniego spotkania prawych - cyklicznej debaty organizowanej przez posła na sejm Janusza Śniadka. Tematyka wybrana została nie bez powodu. W tym roku mija 40 lat od powołania komitetu założycielskiego związku, który zapoczątkował powstanie "Solidarności".

Na scenie między innymi Karol Klementowski, Danuta Sadowska, Andrzej Gwiazda, Jan Karandziej i Andrzej Kołodziej - po drugiej stronie sala szczelnie wypełniona słuchaczami, z których większość to osoby dobrze pamiętające początek lat 80. Wtedy właśnie w Gdańsku zawiązywano Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża.

Sobotnie spotkanie zorganizowane zostało w związku z nadchodzącą, 40. rocznicą powstania Wolnych Związków Zawodowych - pierwszej organizacji związkowej na Pomorzu. O tym jak trudno w czasach PRL było założyć związek zawodowy najlepiej wiedzą ci, którzy - ryzykując nie tylko wolność - podejmowali taką próbę.

Wszyscy prelegenci zgadzali się w jednym - nie założenie, ale utrzymanie działającego związku, było największym wyzwaniem.

Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża powstał w Trójmieście 29 kwietnia 1978 roku. Komitet powołali m.in. Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i Antoni Sokołowski. W październiku 1979 roku podobna organizacja powstała na Pomorzu Zachodnim.