Jeden z najstarszych latających samolotów w Polsce, od 50 lat widoczny na pomorskim niebie popularny Antek, może wkrótce przejść do historii. Samolot wymaga pilnego remontu. Piloci z Aeroklubu Gdańskiego postanowili zawalczyć o środki na jego remont.

Dźwięk 1000-konnego silnika i żółto-czarne barwy wzbudzały emocje w powietrzu i na ziemi od 50 lat. Antonov-2 zwany "Antkiem" - najstarszy latający samolot w północnej Polsce - na koncie ma 6 tysięcy wylatanych godzin. Swój pierwszy lot odbył we wrześniu 1967 roku.

Antka dobrze znają pomorscy spadochroniarze, ale przez lata swojej służby spełniał także inne funkcje.

Antonov-2 jest wizytówką największej organizacji lotniczej w północnej Polsce - Aeroklubu Gdańskiego. Na terenie całej Polski lata tylko 8 takich samolotów. Dlatego zarząd postanowił o Antka walczyć.

Gruntowna modernizacja wiąże się jednak z ogromnymi kosztami. Dlatego, by samolot mógł wzbudzać na pomorskim niebie zachwyt jeszcze przez dziesiątki lat, aeroklub potrzebuje wsparcia. Pomóc można za pośrednictwem portalu "wspieram.to".

Pracownicy Aeroklubu Gdańskiego zapowiadają, że latający po pomorskim niebie od 50 lat Antek, po remoncie posłuży pilotom jeszcze drugie tyle.