W piątek w Tczewie w siedzibie Gazety Tczewskiej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Marszałka Sejmu śp. Macieja Płażyńskiego tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem, który 10 lutego skończyłby 60 lat.

Na ścianie w siedzibie Gazety Tczewskiej, której pierwszy numer ukazał się 13 grudnia 1982 w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca Marszałka Sejmu śp. Macieja Płażyńskiego który zmarł tragicznie pod Smoleńskiem. Marszałek jutro skończyłby 60 lat. Na uroczystym odsłonięciu stawiła się rodzina, przyjaciele którzy razem z Maciejem Płażyńskim działali w podziemiu antykomunistycznym, ludzie Solidarności, włodarze.

Mecenas Kacper Płużyński, syn śp. Macieja Płużyńskiego, wyraził wdzięczność i podziękował przyjaciołom swojego ojca za tak piękne upamiętnienie.

Maciejowi Płażyńskiemu poświęcono już tablice pamiątkowe w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska” w gmachu Sejmu w Warszawie oraz na ul. Szerokiej 80/81 w Gdańsku-Śródmieściu. Jego imieniem nazwano m.in. ronda w Rumi, Brusach, Pucku i Białej Podlaskiej, a także wiadukt 800-lecia w Tczewie.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem, w drodze na obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Został pochowany w bazylice Mariackiej, gdzie żegnały go tysiące mieszkańców Gdańska.