222 kilometry linii kolejowych, przy których znajduje się 26 stacji i przystanków, zostanie zmodernizowanych. Lepsze połączenia będą między Tczewem a Czerskiem i Chojnicami. W czwartek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej.

Do modernizacji zostało wytypowanych sześć linii kolejowych. Najdłuższe to odcinki: Chojnice - Tczew, Wierzchucin -Tczew i Chojnice-Człuchów. Krótsze, bo około dwukilometrowe to odcinki Śliwice - Bąk, Lipowa Tucholska - Szlachta i od Lipowej Tucholskiej do Szlachty Zachód. Łącznie ma zostać zmodernizowanych 222 kilometry na liniach należących do alternatywnej trasy kolejowej z Trójmiasta do Bydgoszczy.

Zakłada się również budowę dwóch nowych linii o łącznej długości 8 i pół kilometra. Niezelektryfikowana miałaby powstać pomiędzy Człuchowem a Wierzchowem Człuchowskim oraz zelektryfikowana pomiędzy Łągiem Południowym a Północnym.

W czwartek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej, czyli studium wykonalności przeznaczonych do modernizacji linii kolejowych.

Opracowanie dokumentu powinno się zakończyć do w trzecim kwartale przyszłego roku. Modernizacja tych odcinków jest częścią realizowanego od 2015 roku Krajowego Programu Kolejowego, na który przeznaczono 66 miliardów złotych, z tego na Pomorze 6 miliardów. Efektem tego programu ma być modernizacja ponad 9 tysięcy linii kolejowych w całej Polsce.