Nie zdobył Złotego Globu, ale ma szansę na statuetkę Oscara. Realizowany m.in. w Gdańsku film "Twój Vincent" otrzymał nominację do tej najważniejszej filmowej nagrody w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 4 marca.

Było sporo stresu w czasie oglądania transmisji z ogłoszenia nominacji do Oscarów, mówią twórcy filmu, bo Amerykańska Akademia Filmowa zmieniła w tym roku regulamin głosowania.

Film "Tój Vincent" nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany jest pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w pionierskiej technice malarskiej animacji. Obraz pomogło stworzyć ponad 120 malarzy, którzy wykonali ponad 65 tysięcy prac. Każda klatka filmu to ręcznie namalowany w stylu Van Gogha obraz olejny. Większość obrazów do filmu powstało w Gdańsku, część zdjęć realizowana była też we Wrocławiu i Londynie. Film kosztował 5,5 miliona dolarów, ale opłaciło się, bo prawa do dystrybucji kupiło ponad 130 krajów. Świetne recenzje otrzymał również w Stanach Zjednoczonych.

Film "Twój Vincent" ma silnych rywali w swojej kategorii - filmy "Dzieciak rządzi", "The Breadwinner", "Fernando" i "Coco", który zdobył Złoty Glob.

"Twój Vincent" ma już na koncie kilka festiwalowych nagród, najważniejsza z nich to Europejska Nagroda Filmowa. Czy zdobędzie również Oscara? Dowiemy się 4 marca.