Polska policja chce jak najszybciej zmniejszyć olbrzymią liczbę wakatów i tym samy poprawić bezpieczeństwo. W 2018 roku policja chce przyjąć do służby ponad cztery tysiące funkcjonariuszy. Wykładowcy Szkoły Policji zapewniają, że mimo trudności z naborem, policja nie łagodzi kryteriów przyjmowania w swoje szeregi.

Takiej liczby nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy nie było w słupskiej Szkole Policji od lat. Plac apelowy zapełnia się już o siódmej rano. Zajęcia rozpoczynają się jeszcze przed świtem i często kończą późno wieczorem. Choć policja chce jak najszybciej rozprawić się z około sześcioma tysiącami wakatów, o obniżeniu poziomu szkolenia nie ma mowy. Wręcz przeciwnie. Podstawowe szkolenie policjanta rozpoczynającego służbę, wydłużono właśnie z sześciu do siedmiu miesięcy.

Komendant słupskiej Szkoły Policji przyznaje, że podobnie jak innym pracodawcom także policji ciężko znaleźć nowe ręce do pracy.

Wykładowcy Szkoły Policji zapewniają, że mimo trudności z naborem, policja nie łagodzi kryteriów przyjmowania w swoje szeregi. Potwierdzają to też nowo przyjęci funkcjonariusze.

W polskiej policji służy obecnie 97 tysięcy funkcjonariuszy. Docelowo ma ich być 103 tysiące.